Posts Tagged ‘WordPress’

phpMyAdmin

Thursday, March 12th, 2009

Zainstalowałem phpMyAdmin – 2.11.9.4 (nowsza wersja – 3.1.3 nie jest kompatybilna z PHP 4 na serwerze). W przyszłości posłuży on do utworzenia bazy danych zawodów Lasek.

White as milk

Wednesday, March 11th, 2009

Zapraszam do dyskusji o układzie strony. Na początek technikalia. Zmieniłem kolor na zielony:#009966 #009933.
Wybór jest duży, dajcie znać, czy macie inne preferencje. Tu można podejrzeć kody innych odcieni zieleni.

Zmieniłem całkowitą szerokość strony na 1000px, z czego 720px ma sekcja główna – warto o tym pamiętać przygotowując obrazki.

A teraz duże zmiany. Mam nadzieję, że nie będzie paniki z powodu zakresu zmian. TO JEST TYLKO PROPOZYCJA! Wprawdzie zmieniłem stronę aktywną, a nie kopię, ale przygotowanie kopii nie byłoby takie proste. Pamiętajcie, że łatwo jest wrócić do stanu poprzedniego.

A teraz opis zmian:
1) Proponuję stałe zmienianie strony początkowej, preferowałbym wpisy (lub strony) o bieganiu, jak obecna, ale także inne udane, ciekawe wpisy byłyby w porządku. Decyzję o wysunięciu strony na początek podejmowałaby Mel. Wprowadzenie (Powitanie) zostałoby zredukowane do krótkiego wpisu w lewym górnym rogu z linkiem do pełnego Powitania. Powitanie miałoby także stały link w menu pod tytułem, niekoniecznie na pierwszej pozycji.
2) Wstawiłem całą masę widgetów aby przedyskutować zasadność ich używania. Oczekiwałbym, że wiele z nich zostanie usunięte, po dyskusji.
3) Obstawałbym przy zachowaniu Tekstu w lewym górny rogu i Tagów (bo ładnie wyglądają, ale należałoby je uporządkować i zredukować liczbę, także wypromować bieganie, imprezy biegowe itd)
4) Najnowsze wpisy, najnowsze komentarze, meta, linki – pożyteczne – zostawić
5) Kalendarz – chyba nie, ale może komuś się spodobać.
6) Strony i kategorie – usunąć – tagi ładniej wyglądają.
7) Zamiast stron i kategorii stałe menu na górze, pod tytułem. W tej chwili jest tam Powitanie, Puzzle i aktywne blogi, ale może być więcej (lub mniej) elementów.
8 ) Pojedyncze strony typu Medale zamieniłbym na wpisy i dał odpowiednie tagi – strony nie mogą mieć tagów.

Zapraszam do dyskusji.

(Uwagi o usuwaniu zmian: Aby pojawiło się poprzednie menu z lewej strony należy usunąć wszystkie widgety. Aby powitanie było zawsze na pierwszej stronie należy zmienić Wyświetlanie wpisów w panelu administracyjnym. Aby usunąć menu na górze pod tytułem należy ręcznie zmienić plik header.php w katalogu whiteasmilk.)

Kłopoty z kopią zapasową

Sunday, February 8th, 2009

Wtyczka WordPress Database Backup przestała wysyłać maile ze skompresowaną kopią zapasową. Inni tez mają te problemy od wprowadzenia wersji 2.7, postanowiłem więc postąpić jak doradza Jade (#10) na stronie Wordpress 2.7 Issues. Zastąpiłem pliki cron.php i wp-cron.php ich odpowiednikami z wersji 2.6.5. Zobaczymy, czy kopia zostanie wysłana. Wersje 2.7 tych plików zostały nazwane odpowiednio cron_old.php i wp-cron_old.php.

Nadal niezrozumiała jest dla mnie zmiana daty wysłania maila, która dokonuje się po wciśnięciu guzika Change w sekcji Scheduled Backup. “Feb 7, 2009 11:45 pm” zamieniany jest na “08/02/2009 07:45″. Miejmy nadzieję, że oznacza to 8 lutego, 1:45 rano EST.

8 lutego – otrzymałem maila z backupem.

Spotkania robocze

Saturday, February 7th, 2009

Użyjmy kategorię “Spotkania robocze” do krótkich notek o zmianach technicznych i programowych na stronie laskikabackie.com. Poniżej cytuję zmiany w domyślnym pliku styles.css; trzeba o nich pamiętać przy instalowaniu nowych wersji WordPress.

/* Added: 2009.02.07 beginner */
.txt_left {
text-align:left;
}
.txt_source {
text-align:left;
font-size:7pt;
}
.txt_small {
text-align:left;
font-size:8pt;
}
.tbl {
border-left: 2px solid #eeeeee;
border-top: 2px solid #eeeeee;
border-right: 2px solid #cccccc;
border-bottom: 2px solid #cccccc;
background-color:#dddddd;
}
.cell {
border-right: 2px solid #eeeeee;
border-bottom: 2px solid #eeeeee;
border-left: 2px solid #cccccc;
border-top: 2px solid #cccccc;
text-align: center;
font-size:8pt;
background-color:white;
}
.code {
font-family:’Courier New’,Courier;font-size:8pt;
text-align: left;
margin:5pt 5pt 5pt 5pt;
}
.cap {
float:left;
color:red;
font-size:65px;
line-height:40px;
padding-top:7px;
font-family: Times,serif,Georgia;
font-weight:900;
}
.par {
margin-left: 12pt;
}
/* End added */

Przykłady użycia stylów wprowadzonych powyżej:

txt_left (tekst wyrównany z lewej strony) The quick brown fox jumps over the lazy dog. The quick brown fox jumps over the lazy dog. The quick brown fox jumps over the lazy dog.

txt_source (tekst 7pt) Source: Wikipedia

txt_small (tekst 8pt) Laski Kabackie

tbl (szare tło z ramką)  Laski Kabackie 

cell (białe tło, ramka typu inset)  Laski Kabackie 

code (czcionka Courier 8pt) Laski Kabackie

cap (dropped cap)

Laski Kabackie. The quick brown fox jumps over the lazy dog. The quick brown fox jumps over the lazy dog. The quick brown fox jumps over the lazy dog. The quick brown fox jumps over the lazy dog.

par (lewy margines 12pt, akapit)

Laski Kabackie. The quick brown fox jumps over the lazy dog. The quick brown fox jumps over the lazy dog. The quick brown fox jumps over the lazy dog. The quick brown fox jumps over the lazy dog.

Więcej o CSS (Kaskadowe arkusze stylów, Cascading Style Sheets): Web Design Group – CSS Quick Tutorial.